Krugerrand 1oz Gold Coin 1995
This product is no longer available.
Rand Refinery
Die Rand Refinery ist eine südafrikanische Edelmetallraffinerie, gegründet 1920.
Sie gilt als größtes integriertes Raffinerie- und Schmelzwerk weltweit.
Dort wird Gold auf mindestens 99,5 % Reinheit für Barren und Krugerrand-Münzen verarbeitet.
Als LBMA Good Delivery-Referee steht sie für höchste Standards bei Qualität und Herkunft.
GPSR: Rand Refinery Limited
P.O. Box 565
1400 Germiston, South Africa
gold@gold.co.za
+27 (011) 418-9000
Introduced in 1967, the Krugerrand was one of the first gold bullion coins issued for the private investor. The Krugerrand was so successful that by 1980 it accounted for 90% of the global gold coin market.
The 1995 yearly issue had a limited mintage of approximately 58,630 coins. Production numbers of the Krugerrand declined in the late 1980’s and the 1990’s because of the apartheid policy of the South African Government.
Product Highlights
-
The front side depicts the left side portrait of Paul Kruger, the former President of the South African Republic. The country of origin is engraved on the outer edge as: “SUID-AFRIKA” and “SOUTH AFRICA”
-
The reverse side shows the South African Springbok Antelope. The “1995” date of issue is inscripted on either side of the antelope. The fine weight is on the bottom outer edge.
-
The Krugerrand limited mintage editions are becoming more popular with collectors.
Product Details
Country of Origin: South Africa
Mint: South African Mint
Weight: 33.93 g
Gold Weight: 31.10348 g
Purity: 916.67/1000
Diameter: 32.69 mm
Year of Issue: 1995
Mintage: approx. 58,630 Coins
Scratch Resistance: Good
| Metal | Gold |
| Form | Gold Coin |
| Country of Origin | South Africa |
| Manufacturer | Rand Refinery |
| Series | Krugerrand |
| Purity | 917/1000 |
| Fineweight | 31.10 gram |
| Gross Weight | 33.93 gram |
| Denomination (oz) | 1 oz |
| Year of issue | 1995 |
| Grade | Brilliant |
| Condition | Circulated |
| Thickness | 2.75 mm |
| Diameter | 32.69 mm |
| Packaging | Single in Pouch |
| Packaging Unit | 10, 20 or 25 per Tube |