Krugerrand 1/10oz Goldmünze 2023
This product is no longer available.
Rand Refinery
Die Rand Refinery ist eine südafrikanische Edelmetallraffinerie, gegründet 1920.
Sie gilt als größtes integriertes Raffinerie- und Schmelzwerk weltweit.
Dort wird Gold auf mindestens 99,5 % Reinheit für Barren und Krugerrand-Münzen verarbeitet.
Als LBMA Good Delivery-Referee steht sie für höchste Standards bei Qualität und Herkunft.
GPSR: Rand Refinery Limited
P.O. Box 565
1400 Germiston, South Africa
gold@gold.co.za
+27 (011) 418-9000
The Krugerrand gold coin is an attractive asset for investors whilst also popular with collectors due to its reliability and history.
The gold coin Krugerrand 2023 1/10 oz has a gold content of 3.11 grams, which equals one tenth of a troy ounce of gold, the fineness of the Krugerrand is 916.67/1000, or 22 karats. The Krugerrand has good scratch resistance which is a favourable feature, this is due to the 8.34% copper it contains. The copper content also gives the Krugerrand its easily recognisable colour.
| Metal | Gold |
| Form | Gold Coin |
| Country of Origin | South Africa |
| Manufacturer | Rand Refinery |
| Series | Krugerrand |
| Purity | 917/1000 |
| Fineweight | 3.11 gram |
| Gross Weight | 3.39 gram |
| Denomination (oz) | 1/10 oz |
| Year of issue | 2023 |
| Grade | Brilliant |
| Condition | Circulated |
| Thickness | 1.35 mm |
| Diameter | 16.50 mm |
| Packaging | Single in Pouch |
| Packaging Unit | 50 per Tube |