Krugerrand 1/2oz Gold Coin 2024
Rand Refinery
Die Rand Refinery ist eine südafrikanische Edelmetallraffinerie, gegründet 1920.
Sie gilt als größtes integriertes Raffinerie- und Schmelzwerk weltweit.
Dort wird Gold auf mindestens 99,5 % Reinheit für Barren und Krugerrand-Münzen verarbeitet.
Als LBMA Good Delivery-Referee steht sie für höchste Standards bei Qualität und Herkunft.
GPSR: Rand Refinery Limited
P.O. Box 565
1400 Germiston, South Africa
gold@gold.co.za
+27 (011) 418-9000
The Krugerrand got its name from the former South African President Paul Kruger and the rand, which is the currency of South Africa.
The obverse of the coin displays the image of Paul Kruger designed by Otto Schultz. The words "SUID-AFRIKA ᐧ SOUTH AFRICA" are displayed around the image.
The reverse features a pronking South African springbok antelope. The words "KRUGERRAND" and the mintage year are displayed on the reverse together with the weight of the coin.
The Krugerrand ½ oz Gold Coin 2024 has a purity of 917/1000. It is minted from ½ troy ounce of fine gold and has a fine weight of 15.55 grams. It has a diameter of 27.00 mm and a thickness of 2.215 mm. The Krugerrand is also available in weights of 1oz, ¼ oz and 1/10 oz in gold and 1oz in silver.
In the dynamic landscape of precious metal investments, the Krugerrand remains a steadfast choice, combining historical significance with enduring aesthetic appeal.
| Metal | Gold |
| Form | Gold Coin |
| Country of Origin | South Africa |
| Manufacturer | Rand Refinery |
| Series | Krugerrand |
| Purity | 917/1000 |
| Fineweight | 15.55 gram |
| Gross Weight | 16.97 gram |
| Denomination (oz) | 1/2 oz |
| Year of issue | 2024 |
| Grade | Brilliant |
| Condition | Uncirculated |
| Thickness | 2.215 mm |
| Diameter | 27.00 mm |
| Packaging | Single in Pouch |
| Packaging Unit | 15 per tube |
| Large Packaging 2 | 300 per Box |