Krugerrand 1/4oz Gold Coin 2019
This product is no longer available.
Rand Refinery
Die Rand Refinery ist eine südafrikanische Edelmetallraffinerie, gegründet 1920.
Sie gilt als größtes integriertes Raffinerie- und Schmelzwerk weltweit.
Dort wird Gold auf mindestens 99,5 % Reinheit für Barren und Krugerrand-Münzen verarbeitet.
Als LBMA Good Delivery-Referee steht sie für höchste Standards bei Qualität und Herkunft.
GPSR: Rand Refinery Limited
P.O. Box 565
1400 Germiston, South Africa
gold@gold.co.za
+27 (011) 418-9000
The 2019 Krugerrand ¼ ounce gold coin is the latest edition of the series. 2019 is the 52nd annual edition of the Krugerrand gold coin series. The design of the Krugerrand has remained consistent since its introduction in 1967.
Product Highlights
The Krugerrand gold coin of ¼ ounce for 2019 is made of 22 karat (91.67%) gold and is manufactured by the South African Mint.
The motif page of the coin shows the portrait of former South African statesman Paul Kruger. The country of origin is engraved on the upper outer edge.
The reverse shows South Africa's national animal, the springbok antelope. The inscriptions contain the name of the coin, the date of issue and the fine weight.
Product Details
Country of origin: South Africa
Manufacturer: South African Mint
Product name: Krugerrand Gold Coin
Year of issue: 2019
Fineness: 91.67% gold
Alloy: gold-copper
Diameter: 22.06 mm
Fine Weight: 1/4 oz
Gross weight: 8.482 grams
Scratch resistance: Good
| Metal | Gold |
| Form | Gold Coin |
| Country of Origin | South Africa |
| Manufacturer | Rand Refinery |
| Series | Krugerrand |
| Purity | 917/1000 |
| Fineweight | 7.78 gram |
| Gross Weight | 8.48 gram |
| Denomination (oz) | 1/4 oz |
| Year of issue | 2019 |
| Grade | Brilliant |
| Condition | Circulated |
| Thickness | 1.52 mm |
| Diameter | 22.00 mm |
| Packaging | Single in Pouch |
| Packaging Unit | 10, 20 or 25 per Tube |