Call of the Wild "Howling Wolf" 1/10oz Gold Coin 2015 | .99999
The Royal Canadian Mint
The Royal Canadian Mint is Canada’s official mint.
It produces circulation, commemorative, and bullion coins.
It is especially known for the Maple Leaf gold and silver coins.
The mint stands for innovation, security, and the highest quality.
320 Sussex Dr, Ottawa, ON K1A 0G8, Canada
info@mint.ca
+1 613 993 8990
The Howling Wolf is the first release in the “Call of the Wild” gold coin series. The coin has a remarkable five-nine level of purity (99.999%), making it the purest gold coin on the market.
Product Highlights
-
Produced by the world renowned Royal Canadian Mint
-
Call of the Wild gold coins have different designs every year that feature Canadian wildlife.
-
The inaugural edition depicts a detailed design of a howling Canadian grey wolf.
-
The coin comes packaged in a protective assay card.
Product Details
Manufacturer: Royal Canadian Mint
Name: Call of the Wild Howling Wolf
Country of origin: Canada
Fineness: .99999
Alloy: Gold
Size: 1/10 oz
Nominal Value: 20 Dollars
Scratch resistance: Poor
| Metal | Gold |
| Form | Gold Coin |
| Country of Origin | Canada |
| Manufacturer | The Royal Canadian Mint |
| Purity | 999.99/1000 |
| Fineweight | 3.11 gram |
| Gross Weight | 3.11 gram |
| Denomination (oz) | 1/10 oz |
| Year of issue | 2014 |
| Grade | Brilliant |
| Condition | Circulated |
| Face value | 20 CAD |
| Thickness | 1.13 mm |
| Diameter | 16.00 mm |
| Packaging | Capsule in Blistercard |